Yükselen Stratejik Alanlar: Yeni Rekabetler, Yeni Tehditler | ARKTİK

DİPAM, “Yükselen Stratejik Alanlar: Yeni Rekabetler, Yeni Tehditler” başlıklı webinar serisiyle, hem bu stratejik alanların mevcut uluslararası sistemdeki yerini hem de Türkiye’nin bu alanlarda aldığı/alabileceği pozisyonları tartışmaya açmayı hedeflemektedir.

Bu online panelde Arktik bölgesinin stratejik durumu, küresel politikalara etkisi, bölgenin artan öneminin nedenleri ve hangi ülkeler için daha fazla dikkat çekici olduğu, bölgedeki bilimsel çalışmalar ile Türkiye’nin bölgeye dair politika ve vizyonu tartışılacak.

Moderatör:

 • Dr. Tolga SAKMAN (DİPAM Başkanı)

Konuşmacılar:

 • Doç. Dr. Ebru CAYMAZ (Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi)
 • Dr. Eda AYAYDIN (Londra Üniversitesi Paris Enstitüsü)
 • Dr. Adnan DAL (Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi)

Tarih

Nis 02 2024

Zaman

13:00 - 14:30

Daha Fazla Bilgi

Daha Fazla Oku

Yer

DİPAM Youtube Kanalı
Kategori

İletişim

DİPAM
Telefon
+90 216 310 30 40
E-Posta
info@dipam.org
KAYIT OL

Konuşmacılar

 • Doç. Dr. Ebru CAYMAZ
 • Dr. Adnan DAL
 • Dr. Eda AYAYDIN
 • Dr. Tolga SAKMAN
  Dr. Tolga SAKMAN
  DİPAM Başkanı

  2010 yılında Kocaeli Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünü bitiren Tolga SAKMAN aynı yıl Harp Akademileri Komutanlığı Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (SAREN) Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Programına başladı ve “Türk Diasporası’nın Avrupa Siyasal Sistemine Katılım Süreçlerinin Analizi: Almanya, Hollanda, Belçika” konulu tezi ile mezun oldu. Hali hazırda İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde doktora çalışmalarına Prof. Dr. Haluk ALKAN danışmanlığında yazdığı “Başkanlık Sisteminde Güvenlik Yönetimi” konulu tezi ile devam etmektedir.

  2012 yılında Türk-Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) bünyesinde Uzman Yardımcısı unvanıyla başlayan görevine daha sonra Uzman ve son olarak da kurum bünyesinde kurulan Milli Savunma ve Güvenlik Enstitüsü’nde Temmuz 2018’e kadar Direktör olarak devam etmiştir. 2016 yılında Nişantaşı Üniversitesi’nde Rektörlük Koordinatörü ve Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde Öğretim Elemanı olarak göreve başlayan SAKMAN Mayıs 2018’e kadar bu görevlerini sürdürmüştür. Diaspora, güvenlik ve Avrupa siyaseti konuları başta olmak üzere bugüne kadar 8 kitap/kitap bölümü ile 20 civarında bildiri çalışması hazırlamış, yurtiçi ve yurtdışında 20 civarında projede koordinasyon görevinde bulunmuştur.

Comments are closed.

Back to top of page