Türkiye-Mısır: Doğu Akdeniz’in İki Kapısı

Doğu Akdeniz’in iki önemli güç merkezi olan Nil Havzası ve Anadolu coğrafyaları, birçok büyük medeniyete ev sahipliği yapmış iki bölgedir. Tarihsel bir çerçeveden bakınca, bin yıllardır üzerinde kurulan medeniyetlerin ilişkilerinin daha çok işbirliği-rekabet denklemi üzerinden seyrettiğini söyleyebileceğimiz bu iki coğrafya, daima bölgesel ilişkilerinde merkez konumda olagelmiştir. Bu durum, Akdeniz üzerinden komşu olan Asya’nın iki kapısı Mısır ve Türkiye’nin hem işbirliğini hem de rekabetini kaçınılmaz kılmaktadır.

Doğu Akdeniz’deki en uzun kıyısı olan ve karşılıklı komşu konumundaki iki ülkenin Ortadoğu’yu farklı coğrafyalara bağlayan köprü nitelikleri ve kültürel geçisin özelliği taşıyan meseleleri ile benzerdirler. İki ülkenin kadim tarihinden gelen stratejik yakınlıkları, bölgedeki manevi, toplumsal ve siyasal beklentilere ve uluslararası güvenlik fenomenine etkilerini devamlı kılmaktadır.

Bu sebeple, “Türkiye-Mısır: Doğu Akdeniz’in İki Kapısı” teması ile DİPAM evsahipliğindeki uluslararası çalıştay, Türkiye ve Mısır arasındaki sorunlu alanların gündelik tartışmalardan münezzeh tespiti ve olası çözüm yollarını aramak niyetiyle sivil bir inisiyatifin adımı olarak 31 Mayıs 2021 tarihinde Türkiye, Mısır ve diğer ülkelerden katılımcılar ile gerçekleştirilecektir.

NOT: Çalıştay sadece davetliler ile gerçekleştirilecektir.

 

Tarih

May 31 2021

Zaman

16:30

Yer

ZOOM Uygulaması
Kategori

İletişim

DİPAM
Telefon
+90 216 310 30 40
E-Posta
info@dipam.org

Comments are closed.

Back to top of page