Türkiye-Macaristan: Yeni Dönemde Karşılıklı İlişkiler

Macaristan ile Türkiye arasında dostane ilişkiler tarihten gelen bağlar ve kültürel yakınlık, NATO müttefikliği, Türk Konseyi, AB ve Avrupa Konseyi gibi uluslararası örgütlerde işbirliği ve Macaristan’ın AB üyeliğimize verdiği destek çerçevesinde olumlu olarak ilerlemektedir. İkili ilişkiler, son dönemde artan karşılıklı üst düzey ziyaretler ve farklı katmanlarda geliştirilen işbirliği mekanizmaları ile her alanda ivme kazanmıştır. Her iki ülke için de dış politikalarında özgün ve çeşitlilik noktalarında birbirlerine değerli katkılar sunmaktadır.

Türkiye ile Macaristan arasındaki mevcut ilişkilerin daha ileri düzeylere taşınması mümkün ve gereklidir. “Yeni Dönemde Karşılıklı İlişkiler” teması ile Türkiye – Macaristan Çalıştayı, karşılıklı potansiyellerin ve mevcut işbirliğinin nasıl stratejik bir işbirliğine dönüştürülebileceğini ortaya çıkarmayı ve dış politika başta olmak üzere geliştirilecek karşılıklı uyum için stratejik hamleleri belirlemeyi hedeflemektedir.

DİPAM ile Macaristan National University of Public Service (NUSP) bünyesinde yer alan The Institute for Strategic and Defence Studies (ISDS) işbirliğinde gerçekleşecek olan kapalı çalıştaya alanın uzmanı akademisyen ve araştırmacılar katılacaktır.

Sonuç Raporu

Tarih

Nis 14 2021

Zaman

14:00 - 16:30
Kategori

İletişim

DİPAM
Telefon
+90 216 310 30 40
E-Posta
info@dipam.org

Comments are closed.

Back to top of page