“Körfez ve Doğu Akdeniz’deki Çatışmalar ve Bölge Güvenliğine Etkileri” Semineri

Katar Krizi ve sonrasında devam eden bölgesel çatışmalar ve enerji güvenliği problemi, Körfez’deki ülkelerin son dönemdeki başlıca mücadele alanlarını teşkil etmektedir. Dünyadaki enerji arzının en önemli merkezlerinden biri olan bu bölgedeki çatışmalar, zaman zaman dolaylı olarak daha geniş çaplı bölgesel veya küresel bir etki de gösterebilmektedir.

Diğer taraftan Doğu Akdeniz’de, buradaki meşru haklarını savunmak ve bu haklarla gelen egemenlik tesisini oluşturmak adına Türkiye yoğun bir mücadele vermektedir. Tüm bölgeyi ilgilendiren bir mesele olarak Doğu Akdeniz’deki egemenlik alanları çatışması, bölge dışı devletlerin de müdahil olmasıyla daha karmaşık bir hal almaktadır. Devletlerin artık Soğuk Savaş dönemindeki gibi mutlak bir anlaşma halinde olmaktan ziyade, bölgesel olarak mutabakat yapmaları ve bir bölgede/konuda anlaşırken başka bir bölgede/konuda çatışabilmeleri, bölgesel dengelerin okunmasını daha zor ve daha öngörülemez kılmaktadır.

Böyle zor bir denklemde, Doğu Akdeniz’deki ittifak sistemleri ve Körfez’deki çatışmaların hem bölgesel güvenliğe hem Doğu Akdeniz’deki mücadeleye etkilerini, Dr. Bora BAYRAKTAR, güvenlik temelli bir yaklaşımla değerlendirecek ve katılımcılarla birlikte ilerleyen interaktif bir program ortaya konacaktır.

Tarih

Tem 09 2020

Zaman

17:00

Daha Fazla Bilgi

Etkinlik Kayıt

Yer

DİPAM Merkez Ofis
Murat Reis Mahallesi Gazi Caddesi No:69 Üsküdar / İstanbul
Kategori

İletişim

DİPAM
Telefon
+90 216 310 30 40
E-Posta
info@dipam.org
Etkinlik Kayıt

Comments are closed.

Back to top of page